Every Stock Photo – vyhledávač fotek s volnou licencí

Existuje mnoho způsobů, jak na internetu najít fotku s určitým tématem. O nalezené fotce se toho však obvykle příliš nedozvíte a není tedy jasné, jaká se k ní vztahuje licence. Kromě stránek (fotodatabází), na kterých lze fotku zakoupit můžete použít i specializovaný vyhledávač.

Jeden takový se nachází i na adrese:

http://www.everystockphoto.com/

Vyhledávač fotek Every Stock Photo pracuje s databázemi různých služeb, na kterých jsou soubory zveřejňovány s volnou licencí – např. Flickr, NASA, Wikipedia.

U každé nalezené fotky je kromě jejích atributů zobrazena i informace o licenci. Vy si tak můžete být jisti, zda-li můžete fotku bez obav nějakým způsobem dále upravovat či zveřejnit.

Hledání

Stejně jako v jiných vyhledávačích, nejprve je nutné zadat klíčové slovo. Nalezené výsledky lze kromě relevance seřadit i dle oblíbenosti, velikosti nebo data přidání.

Údaj o licenci se zobrazí po kliknutí na fotografii v informačním boxu vpravo.

Pokud vás nějaká fotografie zaujala, můžete si nechat zobrazit i další díla od uživatele, který soubor nahrál.

Nehledáte-li něco konkrétního, na hlavní stránce se nachází nabídka popular searches, kde lze mimo jiné zobrazit 1000 nejlépe hodnocených fotografií nebo uživatelů.

Nabídka Advanced search vedle vyhledávacího pole slouží k bližšímu určení požadavků na vyhledávání. Nejzajímavější je zřejmě možnost hledat pouze fotografie s vybranou licencí.

Licence

Typů licencí lze najít velké množství. Obecně platí, že fotografie, které jste nalezli skrze tento vyhledávač, je možné zdarma použít, pokud uvedete autora fotografie – Atribution licence. Některé z nich dokonce i ke komerčním účelům, v opačném případě je u licence doplněno – Noncommercial.

Popis licence, vztahující se k fotografii, lze zobrazit i na stránce vyhledávače. Po vybraní fotografie se stačí v boxu vpravo přepnout na záložku Licence.

V záložce Disclaimer je pak uvedeno, že jste vědomi toho, že fotky používáte na vlastní nebezpečí.

Registrace

Služba umožňuje i registraci. Ta by měla své opodstatnění, pokud plánujete vyhledávač používat častěji. Po registraci můžete vytvářet z nalezených fotek něco na způsob alb.

Pokud máte o tuto funkci zájem, registraci zahájíte kliknutím na Sign Up v pravém horním rohu stránky.

Závěr

Every Stock Photo je velmi snadný způsob, jak se rychle dostat k volně šiřitelným fotografiím. Služba čerpá z kvalitních zdrojů, tudíž je možné dostat k zajímavým a různorodým dílům.

12.4.2012, Ing. Marek Laurenčík, Zdroj: Verlag Dashöfer