Již pošesté se ve svém volném čase o prázdninách setkali zapálení učitelé, kteří rádi poznávají a zkouší nové možnosti nejen v oblasti ICT, ale i v různých jiných dovednostech.

mapa

Letošní ročník byl ve znamení “rybiček“ a vizualizace dat pomocí Power BI. Této akce jsem se zúčastnil již podruhé.

Vše vypuklo odpoledne 14. srpna, kdy se do hotelu Kopanice v obci Žítková na česko-slovenském pomezí začali sjíždět první účastníci.

hotel vzadu

Na půl pátou bylo naplánováno přivítání účastníků. Tohoto úkolu se zhostili Karel Klatovský a Zuzana Molčanová ze společnosti Microsoft a představili všem plán letní školy, harmonogram jednotlivých přednášek a workshopů, organizační tým.

KarelWZuzka

Po první večeři a slavnostním přípitku jsme se sešli za hotelem a začala „celotáborová“ hra, jejímž prvním úkolem bylo sestavení „rychlotýmů“ s úlohou zjistit, co mají všichni členové týmu společného z jakékoliv oblasti a museli jsme být schopni to znázornit či vytvořit pomocí papíru. V mém osmičlenném týmu jsme se shodli na tom, že všichni běžně využíváme nákupní seznam. Podařilo se nám jej z papíru vytvořit a jako vedlejší produkt nám z něj nakonec vznikl také papír toaletní 🙂.

tymy2

Večer následoval seznamovací kolotoč, kde se všichni navzájem představili a kromě základních informací o tom, jak se účastníci jmenují a kde pracují, se ostatní dozvěděli různé historky z předchozích LŠMU. Harmonogram akcí byl obecně rozdělen tak, že v dopoledních hodinách probíhaly přednášky a workshopy a v odpoledních pak přednášky a workshopy a po večeři „Drbárna“, což byla volná diskuze na nějaké téma s ukázkami. Celkem bylo připraveno přes 50 aktivit od zaměření na ICT až po wellness či turistické trasy.

Ve volných chvílích se účastníci věnovali například pletení košíků, vytváření obrázků z látek či vyrábění korálkových šperků. Velký dík patří za neskutečnou trpělivost Ali a Iby, které tyto dílny připravily. Pokud se někdo nechtěl zapojit do tvořivých dílem, byl připravený wellness program ve vířivce, bazénu, sauně nebo masáže.

kytka koralkystrikovani

I když se na první pohled může zdát, že LŠMU je hlavně a jen o ICT a jeho využití ve škole, vše bylo nakonec jinak, jak už to na takových akcích bývá. Musím velmi pochválit realizační tým. Veškeré přednášky, workshopy i partnerské konference byly bezvadně připravené.

jarousek1

Neodmyslitelným účastníkem všech vzdělávacích akcí byl nejmladší „ajťák“, a to náš Jaroušek. Bedlivě poslouchal veškeré přednášky a aktivně se účastnil i workshopů. Obzvláště ho zaujal ten o Minecraftu.

Jarousekmaly2

V úvodu tohoto článku jsem použil slovo rybičky. Doprovázely nás skutečně během celého našeho pobytu i během všech aktivit. S tímto je spojen i pojem QR kódy. Organizátoři si vymysleli, že veškeré aktivity se budou sledovat právě pomocí naskenování QR a poslání této informace na stránky LŠMU, odkud se tato informace zpracovávala v nástroji PowerBI a jako vizualizace byly použity právě rybičky. Čím větší rybička, tím více aktivní účastník LŠMU.

rybicky

V rámci prezentací se účastníci mohli setkat s tématy, jako je např. využití tabletů ve výuce, využití měřících systémů, služeb Forms, Planner a mnoho dalších. Jak je z tohoto vyprávění zřejmé, vše bylo zaměřeno na sociální stránku věci, a proto si organizátoři také připravili táborový výlet“ do Otrokovic do velice zajímavého Experimentária, které bylo vytvořeno při SPŠ v Otrokovicích. Velice děkuji našemu průvodci Otovi, který nám ukázal veškeré možné aktivity.

http://www.experimentarium-otrokovice.cz/

experimentariumlogo2 experimentariumlogo

 

Pro technicky zaměřené učitele a IT správce pak byly připraveny workshopy s tématikou správy tabletů pomocí Intune, hromadného nasazení systému Windows 10, PowerApps, PowerBI, Azure, IoT a další. Pro účastníky těchto workshopů máme shrnutí použitých zkratek, které bylo možno během přednášek a workshopů slyšet a vidět. Většina je zaměřena na Windows 10 deployment tools: WADK, ACT, ICD, USMT, ACT, VAMT, WICD, SICM a mnoho dalších. Dále máme ještě jednu důležitou shrnující informaci: vše najdete na Technetu a nastavíte to pomocím PowerShellu, který během letní školy Microsoft uvolnil jako  opensource .

KK deplyement

Jeden ze dnů byl zaměřen na „gamifikaci“ výuky a zde valná většina účastníků propadla Minecraftu Education Edition pod vedením zkušené lektorky Irči 🙂

Irca MInecraft
Absolvovali jsme poslední aktivity na této akci a byly přiděleny poslední body v bodovací soutěži, díky nimž jsme nakrmili rybičky, které  narostly do velkých rozměrů,  a všichni účastníci se začali připravovat na závěrečný galavečer.

Po slavnostní večeři byli vyhlášeni vítězové a rozdány ceny. Poté si čeští i slovenští MIE Experti připravili krátkou kulturní vložku o letošním E2 globálním fóru, které se konalo v Budapešti.

clenove E2Buda

Organizátoři si pro nás připravili další překvapení, a to ohňostroj s přípitkem.

K tomuto přípitku nás dovedl skřítek QRkáček, kterého ztělesnil náš Jarda 🙂

ohnostroj JardaQR pripitek

 

Krátce po ohňostroji jsme si společně zazpívali hymnu této letní školy za kytarového doprovodu Míry, který celou dobu vykonával funkci  kulturně-sportovního referenta.

Dále pokračovala volná zábava, o kterou se nám postaral DJ Thomas v rytmu disco a později na přání i v různých jiných stylech 🙂.

lsmu2016

Bohužel nastala sobota ráno a další ročník letní školy moderních učitelů byl za námi. Někteří účastníci se rozloučili s organizátory a ostatními účastníky se slzou v oku. Všichni se určitě už nyní těší na příští rok, kdy se tu opět sejdou.