S Office 365 se dnes ve školách běžně setkáváme. Nabízí bezpočet funkcí, které učitelé běžně využívají (e-mailová komunikace, správa souboru aj.). Méně známou funkcí je možnost správy učeben, jejich rezervování. V článku se chceme podělit o zkušenost s využitím systému rezervací učeben informatiky, nejedná se o návod.

V loňském roce vyhlásilo MŠMT výzvu č. 57. Výzva byla mimo jiné zaměřena i na Individualizovaný rozvoj ústních komunikačních dovedností učitelů i žáků v anglickém/německém/francouzském jazyce formou blended learningu. Jak jistě víte, blended learning je kombinace klasické výuky a e-learningové výuky. Prakticky to tedy znamená, že část výuky probíhá klasickými metodami a k části výuky jsou využívány moderní technologie v učebnách informatiky, kde je studentům k dispozici specializovaný výukový software pro jazykové vzdělávání.

Navštěvování učeben informatiky i v průběhu hodin výuky jazyku zkomplikovalo běžnou výuku v těchto učebnách. Jsou daleko více využívány než v předchozích letech a jejich rozvrhování se stává problematickým. Abychom umožnili jejich maximální využití, přistoupili jsme k možnosti blokování učeben přes Office 365. Výhodou je možnost blokování učebny jen v konkrétní dny a hodiny, což v případě Office 365 mohou dělat přímo učitelé předmětu. Nejsou tedy odkázáni například na rozvrháře, který by totéž musel zadávat do systému Bakaláři. V tomto systému si učitel nemůže přímo upravit rozvrh a hodiny cizích jazyku přesunout do učeben informatik a může nastat problém, pokud by v jeden okamžik chtělo místnost využít více skupin cizích jazyků. Zde přichází na řadu řešení pomocí Office 365.

Pro každou učebnu jsme vytvořili jeden kalendář (založili jsme novou místnost v Office 365). Tento kalendář jsme naplnili běžným rozvrhem místnosti v průběhu roku (viz. Obrázek 1). V ostatních časech je učebna volná. Učitel cizího jazyka nahlédne do kalendáře a zarezervuje si místnost pro svoji hodinu.

Ve školství je potřeba, aby takovéto řešení bylo pro uživatele co nejjednodušší. Office 365 skutečně takovou možnost nabízí. Proškolení všech zaměstnanců nám zabralo nějakých 15 minut. Rezervování je velmi intuitivní a stačí pouze přístup bud do online prostředí Office 365, nebo do desktopového Outlooku. Aby v rezervacích nevznikaly zbytečné zmatky, každé učebně jsme přiřadili delegáta místnosti, který schvaluje všechny relevantní žádosti o rezervace. Jediný návyk, který jsme požadovali od učitelů, bylo přesné dodržování shody času rezervace a vyučované hodiny.

Nastavení rezervačního systému není ani nijak náročné. Vytvoření místností trvá jen několik minut, naplnění kalendáře zpravidla několik desítek minut v závislosti na množství vyučovaných hodin. Naši učitelé se naučili bezchybnému rezervování místností během jednoho týdne. Ušetřené problémy a čas však stojí za to!